Neden Toz Boya ?

Toz boya sıvı barındırmayan metal malzemelere uygulanan boyama çeşidi olarak açıklanır. Püskürtme yapılarak metal cisme yapışması sağlanır. Toz boya uygulanacak yüzeyin oldukça temiz olması gerekmektedir. Bu yüzden de boyama yapılmadan önce kimyevi temizlik malzemeleri ile iyice temizlenir. Daha sonra elektrostatik tabanca ile toz boya metal yüzeye püskürtülerek boyanır. Tercih edilen toz boyaya göre fırına maksimum 15 dakika kalarak kurumaya bırakılır. Toz boya uygulaması ile metal yüzey kısa sürede hazır hale gelir ve yıllarca boya hiç zarar görmeden kalabilir. Toz boya nedir sorusunu için kısaca böyle bir cevap verdik. Detaylara geçerek toz boyama işlemine detaylıca bakalım.

Toz boyama işlemi otomotiv yedek parçaları, aydınlatma direkleri, makine aksamları, konveyör gövdeleri, raf sistemleri gibi metal olan yüzlerce alanda yapılabilir. Toz boya uygulanması için gerekli teknolojik alt yapı hazır olmalıdır. Boya yapacak personelin sağlığı için de gerekli tedbirlerin alınması zorunlu bir durumdur. Çevre dostu ve insan sağlığı öncelikli bir boya yaptırmak istenirse bunun için en iyi tercih toz boyama olacaktır. Ayrıca ekonomik olmasından dolayı da ülkemizde binlerce firma tarafından kullanımı tercih ediliyor. Solvent bulunmayan bir yüzey için de elektrostatik toz boyama uygulanabilir.

Elektrostatik toz boyama püskürtme ile demir yüzeye sımsıkı yapışır. Boya kabini içinde elektrostatik tabanca ile yapılan boyama işlemi minimum maliyet ve maksimum kazanç demektir. Düşük boya kullanımı, boya kaybının minimum olması, geri dönüşümlü boya kullanımı, her türlü alana uygun mekanizma gibi çeşitli avantajları bulunun toz boya tesisleri maliyet ve zaman açısında oldukça iyidir. Toz boya sayesinde boya yapılan yüzey yıllarca yeni boyanmış gibi kalabilir. Parlak yüzey, mat yüzey ve pütürlü yüzey elde etmek için toz boya kullanılabilir. İstenilen her renk için toz boyama yapmak mümkündür. Elektrostatik toz boyama ile boyanmak istenilen yüzlerce nesne bir iki gün gibi çok kısa bir sürede boyanarak teslim edilir hale getirilebilir. Zaman yönünden avantaj sağlamasından dolayı da ayrıca tercih edildiği söyleyebilir.

Toz Boya Avantajları

1- Çevre Dostudur

Toz boya tüm avantajından önce çevre dostu bir üründür. Canlılar için minimum zarar ilkesinin öncelikli olduğu günümüzde toz boyama tercih edilmesi için yerinde bir sebeptir.

2- Hızlıca Kullanılır Hale Getirilir

Toz boyama işlemi çok hızlı şekilde yapıldığından dolayı boyanan ürünler aynı gün içinde teslim edilebilir. Eski usul boyamaya göre hızlı teslimat avantajından yararlanmak da ayrıca neşe veren bir durum olacaktır.

3- Çok Büyük Yüzeylere Boyama Yapılabilir

Büyük makine gövdeleri ve çok büyük çeşitli yüzeylere dahi çok kısa sürede boyama yapılabilir. Geleneksel boyamadaki gibi günler gerektirmez.

4- Yıllarca Yeni Boyanmış Gibi Kalır

Kimyasal bir müdahale olmadığında toz boya yapıştığı yüzeyde yıllarca sorunsuz şekilde kalır. Üstelik daha dün boyanmış gibi göründüğünden dolayı da firmalara itibar kazandırır.

5- Matlık ve Parlaklık Verilebilir

Boya yapılan yüzeyi ister mat istenirse de parlak olarak teslim edilebilir. Boya yapılacak olan ürünün çeşidine göre bu durum tercih edilir.

6- Muhafazası Kolaydır

Diğer boya türleri gibi demir kutular ya da plastik kutularda bekletilmesi gibi bir ihtiyaç yoktur. İstenilen her ortamda 25°C ile tam 1 yıl boyunca saklamak mümkündür. Bu özelliği ile de oldukça çok tercih edilir.

7- Boyanan Ürünü Korur

Toz boya belli bir kalınlık üzerinde işlendiği zaman boya yapılan malzemenin darbelere ve çeşitli etkenlere karşı çok dayanıklı hale gelmesine yardımı olur.

8- Kolay Temizlenir

Toz boya uygulanan yüzey çok kolay temizlenir. Toz boyanın kir ve toz tutmana özelliği bulunsa da belli bir zamandan sonra tozlanacaktır. Ama su bile kullanılmadan sadece peçete ile temizlenme imkanı vardır. Bu yüzden de temizlik maliyeti çok düşüktür.

Btm Bursa Toz Boya Kaplama, Kumlama, Bursa - Neden Toz Boya ?